Wspomnienia z pobytów Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego w diecezji warmińskiej
12 września 2021 r. odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warto przypomnieć, że 20 razy odwiedził diecezję warmińską. Pierwszy raz przyjechał 26 sierpnia 1950 r. i przez sześć dni przeprowadzał wizytację kanoniczną, połączoną z obchodami 5-lecia kościelnej polskiej administracji na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Odwiedził Olsztyn, Malbork, Elbląg, Frombork, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd, Świętą Lipkę, Kętrzyn i Giżycko. W Olsztynie wygłosił kazania w kościołach św. Jakuba i św. Józefa. Uczestniczył również w inauguracji kursu duszpasterskiego dla duchowieństwa. W Giżycku odbył podroż statkiem po jeziorze Niegocin.
200-lecie ogłoszenia "De salute animaru"
16 lipca tr. przypada 200. rocznica ogłoszenia bulli „De salute animarum”, na mocy której dokonano reorganizacji struktury administracyjnej Kościoła katolickiego w Prusach, w tym także w diecezji warmińskiej. W przypadku Kościoła warmińskiego dokonano ważnych zmian terytorialnych. Przyłączono 5 dekanatów oficjalatu pomorskiego i tym samym zwiększono liczbę parafii o 30 oraz o 13 filii, tym samym sieć placówek duszpasterskich wzrosła do 113 parafii i 29 filii. Niezwykle istotne było przyłączenie terenów byłej diecezji sambijskiej, choć tu w tym czasie funkcjonowały tylko trzy katolickie placówki duszpasterskie. To miało wpływ na reorganizację sieci dekanalnej, choć ten proces był już rozłożony w czasie. W samej bulli zachowano też status quo Kapituły katedralnej we Fromborku, ale zapowiedziano modyfikacje w przyszłości i rzeczywiście z czasem zmalała liczba kanonii oraz zlikwidowano dwie prałatury: kantora i kustosza. Zintensyfikowano prace nad utworzeniem w diecezji domów dla księży emerytów i demerytów. Niewiele zmieniło się w kwestii finansowania duchowieństwa i instytucji diecezjalnych, ale wynikało to z tego, że państwo pruskie już wcześniej (w 1772 i 1810 r.) przejęło dobra kościelne i w to miejsce wprowadziło pensje i dotacje. Zmiany w szkolnictwie miały również charakter progresywny i rozpoczęto je już po 1772 r.
Uroczystość 500-lecia objęcia przez kanonika Mikołaja Kopernika urzędu administra diecezji warmińskiej "sede vacante"
Najbliższe uroczystości, poświęcone kanonikowi Mikołajowi Kopernikowi, w roku jubileuszowym odbędą się 29 stycznia (niedziela) we Fromborku. Dokładnie 500 lat temu objął on urząd administratora diecezji warmińskiej „sede vacante” po śmierci biskupa Fabiana Luzjańskiego. Ich program na stronie internetowej pod adresem https://kopernik-frombork.pl/pl/%c2%b7-wydarzenia-roku-jubileuszu-mikolaja-kopernika-we-fromborku/ . Tam też więcej informacji o innych obchodach w tym roku, współorganizowanych przez Warmińską Kapitułę Katedralną, w których też bierze udział Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie